חלבון מן הצומח וירקות ירוקים – האם הם באמת יכולים להעלים את הליחה?

ליחה הוא חלק טבעי ממערכת ההגנה של הגוף שלנו. אבל למה אנחנו מייצרים ליחה, ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לטפל בה באופן טבעי? במאמר זה נבחן את הסיבות שמאחורי ייצור ליחה ונגלה דרכים טבעיות יעילות להפחית אותה.

מהי ליחה?

ליחה מיוצרת על ידי הריריות המרפדות את דרכי הנשימה. היא מורכבת ממים, מגליקופרוטאינים, מנוגדנים וממלחים. תפקידה העיקרי הוא ללכוד אבק, אלרגנים ופתוגנים ולמנוע מהם להיכנס לריאות. בדרך כלל, ליחה היא בקושי מורגשת, אבל במהלך מחלה או חשיפה לחומרים מגרים, היא יכולה להיות סמיכה ולהפריע לנשימה.

הסיבות לייצור ליחה

ישנן מספר סיבות שהגוף מייצר עודף ליחה:

 • זיהומים: זיהומים בדרכי הנשימה כגון הצטננות, שפעת, ברונכיטיס ודלקת ריאות יכולים להוביל לעלייה בייצור הליחה. הגוף מייצר יותר ליחה כדי ללכוד ולגרש את הגורמים הזיהומיים.
 • אלרגיות: תגובות אלרגיות לאבקנים, אבק, חיות מחמד ואלרגנים אחרים יכולות לגרום לריריות לייצר יותר ליחה. זוהי תגובת הגנה כדי ללכוד ולהסיר את האלרגנים מדרכי הנשימה.
 • עישון: עישון מגרה את הריריות, מה שמוביל לדלקת כרונית ולייצור מוגבר של ליחה. מעשנים חווים לעיתים קרובות גם שיעול כרוני עם ליחה.
 • זיהום אוויר: חשיפה למזהמי אוויר כמו כימיקלים וחלקיקים עלולה לגרות את דרכי הנשימה ולגרום לגוף לייצר יותר ליחה כדי להגן על הריאות.
 • אסתמה: אנשים עם אסתמה חווים לפעמים ייצור מוגבר של ליחה כתגובה לדלקת ולהתכווצות בדרכי הנשימה.
 • התייבשות: חוסר בנוזלים עקב שתייה לא מספקת עלול להוביל להגברת הליחה.

 

דרכים טבעיות להוציא ליחה

אפשר להפחית את ייצור הליחה באמצעות תרופות טבעיות. רוצים לדעת איך להוציא ליחה? הינה כמה שיטות יעילות:

 • הקפידו על שתייה: שתיית מים רבה היא חיונית לדילול הליחה ולהקלה על סילוקה. השתדלו לשתות לפחות שמונה כוסות מים ביום. נוזלים חמים כמו תה צמחים ומרקים יכולים גם הם להרגיע ולעזור להפחית ליחה.
 • אכלו ירקות ירוקים: ירקות ירוקים כמו תרד, קייל, ברוקולי וכרוב ניצנים עשירים בוויטמינים, במינרלים ובנוגדי חמצון שתומכים במערכת החיסון ומפחיתים דלקת. חומרים מזינים אלו יכולים לעזור לגוף להילחם בזיהומים ולהפחית את ייצור הליחה.
 • הגדילו את צריכת החלבונים מהצומח: שילוב חלבונים צמחיים כמו שעועית, עדשים, טופו ואגוזים בתזונה שלכם יכול לספק חומרים מזינים חיוניים ללא ההשפעות הדלקתיות הקשורות לחלק מהחלבונים מן החי. חלבונים אלו תומכים בבריאות הכללית ויכולים לסייע בטיפול בייצור הליחה.
 • אכלו דבש ולימון: לדבש יש תכונות אנטיבקטריאליות טבעיות, והלימון עשיר בוויטמין C, המחזק את מערכת החיסון. ערבוב דבש ולימון במים חמים ושתייתו יכולים להרגיע את הגרון ולסייע בהפחתת ליחה.
 • הימנעו ממוצרי חלב: מוצרי חלב עלולים להסמיך ליחה ולהקשות על הוצאה שלה. הפחתת הצריכה או הימנעות ממוצרי חלב מהתזונה כאשר סובלים מליחה מוגזמת יכולה להועיל.
 • השתמשו במכשיר אדים: אוויר יבש עלול לגרות את דרכי הנשימה ולהגביר את ייצור הליחה. שימוש במכשיר אדים בבית, במיוחד בחדר השינה, יכול לשמור על רמות לחות אופטימליות ולמנוע מדרכי הנשימה להתייבש ולהיות מגורים.
 • הקפידו על היגיינה טובה: שטיפת ידיים סדירה והימנעות ממגע קרוב עם אנשים חולים יכולים למנוע זיהומים המובילים לייצור מוגבר של ליחה. שמירה על סביבת מגורים נקייה וללא אבק ואלרגנים יכולה גם לעזור להפחית ליחה.

לסיכום

ליחה היא הפרשה טבעית והכרחית המסייעת להגן על דרכי הנשימה מפני חלקיקים ופתוגנים זרים. עם זאת, ליחה מוגזמת יכולה להיות לא נוחה וסימן למחלות רקע כגון זיהומים, אלרגיות וחשיפה לחומרים מגרים. בעזרת שתייה מספקת, תזונה עשירה בירקות ירוקים וחלבונים צמחיים ושילוב תרופות טבעיות כמו שאיפת אדים ודבש עם לימון, תוכלו לטפל בייצור הליחה ולהפחית אותה ביעילות. נוסף על כך, הימנעות ממוצרי חלב ושמירה על היגיינה טובה יכולים לתמוך עוד יותר בבריאות מערכת הנשימה ולמזער ליחה.

 

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.