פרופסיה: כל מה שצריך לדעת על התרופה נגד ההתקרחות הגברית

מאז ומעולם הייתה תופעת ההתקרחות הגברית לאחד האתגרים הקוסמטיים הגדולים ביותר עבור גברים רבים ברחבי העולם וגם כאן אצלנו בישראל. מתוך כך, מומחים מתחומי המדע והרפואה כאחד ניסו ומנסים עד היום למצוא פתרונות יעילים שיאפשרו להחזיר את הגלגל לאחור ולהצמיח שיער באזורים המדלדלים, כאשר התוצאה האידיאלית היא כמובן רעמת שיער שופעת ומלאה. כיום ניתן למצוא שלל פתרונות שחלקם יעילים יותר ואחרים יעילים פחות ומי שמכוון לתוצאה מהירה יחסית בוחר לרוב ללכת על טיפול השתלת שיער. לצד הטיפול הזה עם זאת, ישנה עוד דרך שנחשבת כיום ליעילה ביותר והיא הטיפול התרופתי שנעשה באמצעות כדור המכונה פרופסיה שהיא למעשה התרופה היחידה שנמצאה נכון להיום להתקרחות הגברית. אם גם אתם מחפשים טיפולים שונים שיחזרו לכם את השיער המלא, סביר להניח שגם הטיפול התרופתי הוא משהו שאתם שוקלים ולכן אנו רוצים לתת לכם את כל המידע החשוב על התרופה בקצרה, אבל קודם כמה מילים על ההתקרחות הגברית.

מהי התקרחות גברית טיפוסית?

ההתקרחות הגברית היא תופעה גנטית והורמונלית שמתרחשת אצל אחוז גדול מהגברים בעולם ויש שאומרים שהיא קשורה גם בצורה הדוקה יותר לגנים היהודיים. למעשה מדובר על הורמון הטסטוסטרון שעובר שינוי מסוים באמצעות אנזים כלשהו והופך לנגזרת אחרת בשם דיהידרוטסטוסטרון שהוא למעשה זה שאחראי על החלשות השיערה ועל ההתקרחות בסופו של התהליך. אם אתם רוצים לקרוא לעומק על התופעה, על הטיפול התרופתי ועל אפיקי טיפול נוספים, אתר balding מציע מידע מקיף בנושא. כעת בואו נדבר על הפרופסיה.

איך התרופה עובדת?

אז דיברנו על הורמון הדיהידרוטסטוסטרון (או בקיצור DHT) ועל תופעת הלוואי שלו ומה שפרופסיה עושה היא למעשה חוסמת את ההמרה אליו. התרופה התגלתה בטעות שכן המטרה הראשונית שלה הייתה שונה לחלוטין, ועם הזמן ראו אצל מטופלים רבים צמיחת שיער מוגברת. כך למעשה התרופה שמטפלת בשורש הבעיה, הפכה עם הזמן תרופה שמטרתה לטפל בהתקרחות הגברית.

פרופסיה: כל מה שצריך לדעת על התרופה נגד ההתקרחות הגברית

למי התרופה מתאימה?

חשוב להבין כי ה-DHT הוא לא הורמון בעייתי וההתקרחות אינה נחשבת למחלה או לבעיה רפואית, אלא רק לבעיה אסתטית אצל מי שזה מפריע לו. מעבר לכך ה-DHT הוא הורמון חשוב מאד ויש לו תפקיד מכריע בהתפתחות המינית אצל בני נוער ועל כן התרופה אסורה לשימוש בקרב בני נוער. באופן כללי מדובר בתרופה שמתמודדת עם תופעת ההתקרחות הגברית ועל כן זו תרופה לגברים בלבד.

האם הטיפול עובד?

ובכן, כמובן שהתוצאה אצל כל אחד היא שונה, אבל לאחר מחקרים רבים בתחום בחלקם בדקו שימוש לאורך של חמש שנים וחלקם של עשר שנים, נמצא כי התרופה בהחלט עובדת. האם היא מצמיחה רעמת שיער? לרוב לא והיא בעיקר יודעת לעצור את הנשירה. עם זאת באחוזים מסוימים אכן נצפית צמיחה מחודשת של שיער. המחקרים מראים כי חמישים אחוזים מהמטופלים לערך מדווחים על שביעות רצון מתוצאות השימוש בתרופה.

האם יש תופעות לוואי?

באופן כללי חשוב לומר כי התרופה נחשבת לבטוחה, היא מאושרת על ידי ה-FDA והרוב המכריע של רופאי העור בהחלט שמחים לרשום אותה למטופלים. כן חשוב לדעת על אחוזים נמוכים מאד שדיווחו על ירידה בחשק המיני וכן על בעיות הקשורות בתפקוד המיני, אבל מדובר על אחוזים זניחים ביותר.

בשורה התחתונה

אם אתם סובלים מהתקרחות גברית, פרופסיה היא בהחלט אופציה ששווה לשקול. השלב הבא שלכם מכאן הוא התייעצות בנושא עם רופא העור שלכם. בהצלחה!