סיפור אחד משנה חיים: הכול על סיפור הגבורה של רפי ארדעי ז"ל שהוביל להקמתה של עמותת אחינועם בראשות איל, משה ורפי אדרעי

סיפורו של רפי אדרעי ז"ל הוא סיפור מרגש מאוד אודות חייל שנלחם באומץ לב, אולם מצא את מותו בגיל צעיר בעקבות קליע שחדר לעורפו והוא בן 24 בלבד. כמי שראה בעשייה חברתית כחלק בלתי נפרד מחייו והמורשת המשפחתית, אין ספק כי סיפור המורשת שלו הוביל את בני משפחתו המורחבת לבצע צעדים חברתיים שנועדו להנציח את זכרו, כאשר אחד מהם הוא למשל הקמתה של עמותת אחינועם. מה חשוב לדעת אודות העמותה ובייחוד על רפי אדרעי ז"ל? להלן הפרטים.

רפי אדרעי – מצפת ועד למלחמה

רפי רפאל אדרעי ז"ל נולד בעיר צפת לזוג הורים ושני אחים. כבר מגיל צעיר הוא דאג למשפחתו על ידי יציאה לעבודה, בשביל לסייע בפרנסת המשפחה. במקביל ובנעוריו החליט לתרום לאחר, וזאת באמצעות הצטרפות לתנועת הנוער העובד והלומד. עם ההתקדמות שלו במערך ההדרכה הוא הפך להיות מדריך ראשי, ואף שימש בתור השראה כאשר לאחר עזיבת הבריטים את העיר הנצור הצפת הוא עלה על גג של בניין מלון ותלה דגל ישראל מאולתר, כל זאת תחת אש. העשייה של רפי אדרעי הגיעה לידי ביטוי לא רק במרקם החברתי אלא גם בהמשך בשירותו הצבאי כאשר הגן ביחד עם הלוחמים על העיר הנצורה צפת.

עם התקדמות הלחימה הצטרף רפי אדרעי לצוותים הלוחמים ואף בלט בעקבות היותו מומחה לסליקת נשק. הוא השתתף בקרבות עזים מאוד ואף התבצר ביחד עם הלוחמים בתוך שטח ההפקר, עם רוח לחימה וקור רוח. לקראת סוף הלחימה הוא נפל בעקבות קליע שחדר לעורפו, והוא היה בן 24 בלבד במותו. רפי אדרעי ז"ל נקבר על פי בקשת בני משפחתו בעיר ראש העין, ומאז ועד היום פועלים בני המשפחה המורחבת לטובת הנצחה של זכרו, הן על ידי הקמה של בית יד לבנים שבמסגרתו הצליחו לגייס מיליוני שקלים מהציבור וגם באמצעות הקמה של עמותת אחינועם.

 

 

עמותת אחינועם – מאז 2018 ועד היום

עמותת אחינועם היא עמותה חברתית הפועלת מאז שנת 2018 לטובת צמצום פערים בחברה הישראלית בהיבט הגיאוגרפי אבל גם החברתי. רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו איל אדרעי וכן משה אדרעי הושפעו עמוקות מהסיפור של דוד המשפחה, ועל כן החליטו לקדם את פעילות העמותה עם שימת דגש על העיר בה נולדו וגדלו – צפת. במסגרת התוכניות שאותם מקדמים בעמותה ניתן למנות בין היתר שיפוץ של ספריה בעיר צפת וכן קידום של חינוך מוזיקלי. בנוסף, העמותה מפעילה תוכניות חברתיות כמו למשל תוכנית ליווי אישית המיועדת בעבור תלמידים מהפריפריה החל מגיל 16 ועד השתלבות בשוק התעסוקה, כאשר לכל אורך הדרך הם מקבלים ליווי על ידי מתנדבי העמותה. כלל התוכניות של העמותה מקבלות גיבוי מלא מצד רשויות הרווחה והחינוך, כמו גם גורמי החינוך.

לסיכום

עמותת אחינועם פועלת מזה שנים ארוכות למען יצירה של חברה טובה יותר ועם מתן של הזדמנות שווה בעבור כל תלמיד ותלמידה במדינת ישראל. הסיפור מעורר ההשראה של רפי אדרעי ז"ל שנפל לפני עשרות שנים ממשיך לפעום בלבבות של המייסדים אשר רואים בו כדמות למודל, ועל כן ממשיכים להנציח את זכרו במסגרת של קידום מטרות חברתיות פורצות דרך שמצליחות להוביל ליצירה של שינוי, כפי שניתן לקרוא בתגובות האוהדות של בוגרי התוכניות שלקחו חלק, ועד היום משאירים מקום חם בלב בעבור המייסדים והמתנדבים הרבים.