מינרל חשוב בגוף: מהו אבץ והאם הוא יכול לתרום לצמיחת שיער?

אבץ הוא מינרל חיוני שממלא תפקיד קריטי בתפקודי גוף רבים, ובהם תמיכה במערכת החיסון, סינתזת דנ"א וחלוקת תאים. אחד התפקידים הפחות מוכרים אך המשמעותיים של אבץ הוא תרומתו לבריאות השיער. המאמר הזה בוחן מהו אבץ, מה התפקידים שלו ואיך הוא יכול לתרום לצמיחת שיער.

מהו אבץ?

אבץ הוא יסוד קורט, כלומר הוא נדרש על ידי הגוף בכמויות קטנות. למרות הדרישות הצנועות שלו, אבץ חיוני לשמירה על הבריאות הכללית. הוא מעורב ביותר מ-300 תגובות אנזימטיות והוא חיוני לתהליכים כגון סינתזת חלבונים, ריפוי פצעים ושמירה על טעם וריח.

הגוף אינו יכול לייצר אבץ ויש להשיגו באמצעות תזונה או תוספי מזון. בין המזונות העשירים באבץ נמצא בשר, מוצרי חלב, אגוזים, זרעים וקטניות. עבור אנשים שאולי לא מקבלים מספיק אבץ מהתזונה שלהם, תוספי אבץ הם אפשרות מעשית להבטיח צריכה נאותה.

הקשר שבין אבץ וצמיחת שיער

צמיחת שיער הוא תהליך מורכב המושפע מגורמים שונים, כולל גנטיקה, הורמונים ותזונה. חוסרים תזונתיים יכולים להשפיע באופן משמעותי על בריאות השיער, דבר המוביל לבעיות כמו שיער דליל ונשירת שיער. אבץ, בפרט, חיוני לצמיחת השיער ולתחזוקתו. כך אבץ תורם לבריאות השיער:

 • צמיחת תאים ותיקון: זקיקי שיער הם בין התאים הצומחים במהירות הגבוהה ביותר בגוף והם דורשים אספקה קבועה של חומרים מזינים כדי לתפקד כראוי. אבץ ממלא תפקיד חיוני בצמיחה ובתיקון של תאים, מה שהופך אותו חיוני להתפתחות ולתחזוקה של זקיקי שיער בריאים. רמות אבץ נאותות מבטיחות שזקיקי השיער יקבלו את התמיכה הדרושה לתפקוד מיטבי.
 • סינתזת חלבונים: קרטין, סוג של חלבון, הוא המרכיב העיקרי של השיער. אבץ תורם לסינתזה של חלבונים, כולל קרטין, ובכך תומך בשלמות המבנית של קווצות השיער. ללא כמות מספקת של אבץ, ייצור הקרטין עלול להיפגע, מה שמוביל לשיער חלש יותר הנוטה יותר להישבר.
 • איזון הורמונלי: חוסר איזון הורמונלי יכול להוביל למצבים של נשירת שיער כמו התקרחות אנדרוגנטית. אבץ עוזר לווסת את רמות ההורמונים, כולל טסטוסטרון, אשר יכול להשפיע על צמיחת השיער. על ידי שמירה על איזון הורמונלי, אבץ יכול לעזור להפחית את הסיכון לנשירת שיער הקשורה להורמונים.
 • תכונות נוגדות חמצון: אבץ הוא בעל תכונות נוגדות חמצון שעוזרות להילחם בעקה חמצונית. עקה חמצונית עלולה לפגוע בזקיקי השיער ולעכב את צמיחת השיער. באמצעות הפחתת נזקי החמצון, אבץ תומך בסביבת קרקפת בריאה יותר שתורמת לצמיחת שיער.
 • תפקוד מערכת החיסון: מערכת חיסון בריאה היא חיונית למניעת זיהומים בקרקפת ולמצבים שיכולים להשפיע על צמיחת השיער. אבץ תומך בתפקוד מערכת החיסון, עוזר לשמור על בריאות הקרקפת ומרחיק זיהומים שעלולים לפגוע בזקיקי השיער.

 

 

עדויות התומכות בתפקידו של אבץ בצמיחת שיער

מחקרים שונים מדגישים את חשיבותו של אבץ בשמירה על שיער בריא ובמניעת נשירת שיער. הוכח כי אנשים עם סוגים מסוימים של נשירת שיער, כמו אלופציה אראטה וטלוגן אפלוביום, לעיתים קרובות סובלים מרמות אבץ נמוכות יותר בגוף. נמצא כי במקרים מסוימים נטילת תוספי אבץ משפרת את צמיחת השיער, דבר המרמז על כך שמחסור באבץ עלול לתרום לנשירת שיער.

כיצד להבטיח צריכת אבץ מספקת?

כדי לתמוך בבריאות השיער, חיוני לשמור על רמות אבץ נאותות. קיימות שיטות שונות להצמחת השיער. הינה כמה טיפים:

מקורות תזונתיים

שלבו מזונות עשירים באבץ בתזונה שלכם. מקורות טובים של אבץ כוללים:

 • בשר: בשר בקר (סטייק למשל), עוף וכבש
  מוצרי חלב: חלב, גבינה ויוגורט
  אגוזים וזרעים: גרעיני דלעת, שומשום וקשיו
  קטניות: חומוס, עדשים ושעועית

תוספי מזון

אם הצריכה התזונתית שלכם אינה מספקת, תוספי אבץ יכולים לעזור. חשוב להתייעץ עם רופא לפני תחילת כל שגרת תוספים כדי לקבוע את המינון המתאים ולהימנע מתופעות לוואי אפשריות.

תזונה מאוזנת

הקפידו על תזונה מאוזנת הכוללת מגוון חומרים מזינים לתמיכה בבריאות הכללית ובצמיחת השיער. גם ויטמינים ומינרלים כמו ביוטין, ויטמין D וברזל ממלאים תפקיד משמעותי בבריאות השיער.

לסיכום

אבץ הוא מינרל חיוני התומך בתפקודי גוף רבים, כולל אלה החיוניים לצמיחת שיער בריאה. על ידי תרומה לצמיחת תאים, סינתזת חלבונים, איזון הורמונלי ותפקוד מערכת החיסון, אבץ עוזר לשמור על שלמות וחוזק זקיקי השיער. הקפדה על צריכה מספקת של אבץ באמצעות תזונה או תוספי תזונה יכולה לעזור למנוע נשירת שיער ולקדם צמיחת שיער בריאה. לאנשים שחווים נשירת שיער או הידלדלות, התייעצות עם רופא מומחה יכולה לספק ייעוץ מותאם אישית ואפשרויות טיפול יעילות לטיפול בחוסרים פוטנציאליים באבץ ולתמיכה בבריאות השיער.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.