ארומתרפיה – אודות התחום ודרכי טיפול פופולריות

ארומתרפיה

במאמר הזה נעסוק בתחום ריפוי וטיפול אלטרנטיבי אשר יכול להתאים לרבים מאיתנו להתמודדות עם מצבים שונים של מצוקה בגוף או בנפש. נקדים ונאמר שזהו תחום הנחשב לפסאודו-מדע, כלומר הוא לא הוכח אף פעם במחקר מדעי. לכן, בכל בעיה גופנית או נפשית נמליץ ללכת קודם לכן לרופא או פסיכולוג מוסמך או מוסמכת כאשר ארומתרפיה יכולה להיות טיפול משלים נהדר. לארומתרפיה יש היסטוריה ארוכה, כאשר כבר המצרים הקדמונים השתמשו בתמציות ריחות לטיפולים וטקסים דתיים פגאנים.

כיום, המטפלים בארומתרפיה יכולים לתת מגוון רחב של שמנים בשילובים שונים למגוון של בעיות, בואו נבין את התחום המעניין הזה:

יסודות הארומתרפיה

מקובל לחלק את הבסיס של הארומתרפיה לשלושה חלקים או שלושה יסודות שונים:

  • כוח החיים – זוהי האמונה שבכל הסובב אותנו יש חיים ושאלו לא מוגבלים רק לאורגניזמים המוכרים לנו כמו בני אנוש, חיות, צמחים, פטריות או יצורים מיקרוסקופים.
  • יין ויאנג – אלו שני הכוחות הפועלים על פי האמונה בכל הטבע. הם נמצאים בכל דבר חי ונותנים לו את מקור האנרגיה שלו.
  • מזונות אורגנים – הם הבסיס לתזונה נכונה ולהרמוניה מלאה עם הגוף.

הארומתרפיה נחלקת לשלוש דיסציפלינות שונות המשלימות זו את זו. הראשונה היא ארומתרפיה ביתית. מדובר כאן על הדרכים והשיטות לריפוי ביתי על ידי מי שאינו בעל מקצוע. השנייה היא ארומתרפיה קלינית. אלו המתכונים לתערובות השונות הניתנות בטיפול מקצועי וכחומר טיפול אלטרנטיבי. לבסוף, ארומקולוגיה הוא התחום העוסק במתן טיפול ארומתרפיה בשביל טיפול עם אלמנטים פסיכולוגיים.

ארומתרפיה

 דרכי טיפול

ניתן להשתמש בארומתרפיה בדרכים שונות. הרעיון הבסיסי הוא לצרוך שמנים אתרים. אלו שמנים המופקים מצמחים שונים וטבעיים, לדוגמה: לבנדר, אקליפטוס, עץ התה ועוד מאות אחרים. לרוב השמנים מיוחסות תכונות של נוגדי חמצון, נוגדנים למחלות שונות ובעלי יכולות טיפול בבעיות ספציפיות.

שיטות הטיפול נחלקות לפי הדרך בה צורכים את השמנים האתרים:

  • הרחה – כאן מדובר על שאיפה של ריח ואדי השמנים האתרים. אלו חודרים דרך מערכת הנשימה ישירות לריאות. הטענה היא שהספיגה כאן מבוצעת ישירות גם למוח ולכן ההשפעה מאד מהירה ויעילה. ניתן אפילו לשאת את השמנים על שרשרת ולהשתמש מדי פעם במהלך היום.
  • מריחה על העור – זו שיטת צריכה בה השמנים נמרחים באמצעות שמני נשא כלשהם על גבי העור. לדרך הזו יש השפעה על מראה העור והמגע שלו.
  • אמבטיה – כאן מדובר על טפטוף מעט שמן אתרי לאמבטיה ושהייה בה לשם ספיגתו בגוף. זה יכול להיות טיפול מרגיע לאחר יום מלחיץ.
  • שטיפת פה – קיימות שטיפות פה מבוססות שמנים אתרים עם מגוון תכונות. חשוב לבחור במוצר אשר גם נבדק ואושר לצריכה כמזון על ידי משרד הבריאות.

 

השמנים האתרים ידועים כבר זמן רב לאנושות. חוש הריח הוא אחד החזקים אצל היונקים כאשר כל אחד מאיתנו יכול לזכור מאות ריחות שונים אחד מהשני. טיפול בשמנים אתרים יכול להביא לתוצאות חיוביות, לשיפור ההרגשה, עליה באנרגיות ואפילו שיפור במצב הרוח.