רפואה הוליסטית, אלטרנטיבית או משלימה? עושים סדר במונחים מקצועיים

רפואה הוליסטית

במאמר הזה נבחן כמה מושגים המתייחסים לשיטות טיפול שונות. יש לזכור שבעיות רפואיות מצריכות קודם כל בירור ואבחון אצל רופא ורק לאחר מכן טיפולים מהסוג שנדון בהם כאן. אנחנו שומעים הרבה את המונחים שבכותרת ויותר מאחת מתבלבלים מהם. המשיכו לקרוא וננסה לעשות סדר באותם מונחים.

רפואה הוליסטית

רפואה הוליסטית היא רעיון עתיק יומין המגיע עד ימיו של הפילוסופים הגדולים של יוון העתיקה עם אפלטון בראשם. הבסיס לרפואה ההוליסטית היא האמונה שלכל תלונה בריאותית או מצב בריאותי, יש גורמים שהם מעבר לאיבר או אפילו לגוף הפיזי. לפי הרפואה ההוליסטית לגורמים כמו נפש האדם או לסביבה בה הוא חי יש השפעה ישירה על הבריאות אפילו במקרים של חולי נקודתי. אף כי גישה הוליסטית יכולה להופיע גם אצל מרפאים קונבנציונליים, רובם המוחלט של המרפאים ההוליסטים עוסקים ברפואה אלטרנטיבית בה נדון עכשיו.

הביטוי 'רפואה הוליסטית' כפי שהוא מוכר לנו כיום הוא מתחילת שנות השמונים של המאה שעברה. אז התפתחה גם הגישה של הרפואה והטיפול המונע כתחליף לרפואה אשר מתערבת במקרים חולי לאחר שהוא מתפרץ. כמובן שגם ברפואה האמיתית קיים המושג של רפואה מונעת ואכן יש נקודות השקה בין הדברים.

רפואה אלטרנטיבית

זה העיסוק בכל תחומי הטיפול אשר לא הוכחו באופן אמפירי מדעי. למעשה, כל טיפול אשר השפעתו מוכחת באופן מובהק, נכנס לתחום הרפואה ואיננו מוגדר כאלטרנטיבי. מטפלים ברפואה אלטרנטיבית אינם שמים דגש על השיטה המדעית אלא נותנים יותר תשומת לב למונחים כמו אנרגיה, חיבור, אמונה, זרימה וכדומה. מטופלים רבים מעידים שמצבם משתפר ולכן נשאר רק לברך על כך. קיימים תחומים רבים של רפואה אלטרנטיבית הכוללים בין היתר:

  • דיקור סיני
  • כוסות רוח
  • ארומתרפיה
  • שיאצו
  • טיפול בתדר
  • טיפול באבנים חמות
  • טיפול בקריסטלים
  • טיפול בנקודות לחץ
  • הומאופתיה

בשיטת הטיפול האלטרנטיבי נוצר קשר בין המטופל למטפל. זה האחרון יותר קשוב ומשקיע זמן רב ביחד עם המטופל. יש הסוברים שאותו יחס אישי, חם ומושקע הוא זה אשר גורם לתגובות חיוביות הגורמות בסופו של דבר גם לשיפור במצב הבריאותי. אפילו הציניקנים הגדולים ביותר לא יוכלו להכחיש שקשר בין הנפש והגוף הוא עדות לכך שלפחות משהו ברפואה ההוליסטית עובד.

רפואה משלימה

למעשה, זהו ביטוי מקביל ל'רפואה אלטרנטיבית'. המונח 'משלימה' נובע מהעובדה שזו דרך טיפול אשר המטופלים עושים במקביל לטיפול הרפואי הראשי שלהם. לעיתים קרובות יש לטיפולים הללו אפקט חיובי מתוך כך שהם מעודדים את המטופל מפיחים בו אנרגיה. חלק משיטות הטיפול של הרפואה האלטרנטיבית מוצאות מקום אפילו במסגרת הביטוחים הרפואיים השונים ומכאן נובע שמם שכן הם 'משלימים' את הטיפול הרפואי העיקרי.

 

הייחוד של סוגי הטיפול והפילוסופיות הרפואיות המוצגות כאן הוא בכך שהן נשענות על שיתוף פעולה מהמטופל ואמונה שלו בתהליך, בשיטה וגם במטפל. הטיפולים הללו אינם פולשניים ולא משתמשים בחומרים מסוכנים בדרך כלל. אי לכך, רבים מחליטים לתת לאחת מהשיטות הללו הזדמנות בטיפול במחלות שונות.