יחסים בריאים: איך ליצור מערכת יחסים בריאה ומכילה בין בני זוג?

מערכת יחסים בריאה

מחקרים מדעיים בתחומי הפסיכולוגיה והרפואה מצביעים על הקשר שבין מערכת יחסים זוגית משמעותית, ארוכת טווח חמה ואוהבת עם מצב גופני טוב ושמירה על הבריאות. בכל מערכת יחסים יש עליות ומורדות וכל מערכת יחסים כזאת דורשת מאמץ משני הצדדים. השלב הראשון ביצירה של זוגיות נעימה, מכילה ואוהבת הוא להכיר בכך שזה לא משהו שפשוט מגיע מעצמו – אלא דורש עבודה ומאמץ משני הצדדים. במאמר הזה נעמוד על אותם דברים אשר נוכל לעשות בכדי לשמר יחסים בריאים עם בן או בת הזוג שלנו.

הבסיס להכל – כבוד ואמון

מערכת יחסים חייבת להיות מושתתת על כבוד לבן או בת הזוג, לדברים שהם מייצגים ולדרך בה הם בוחרים לחיות את חייהם. המשמעות של כבוד הוא לא הסכמה גורפת בין בני הזוג, אלא הביטחון שמה שמניע אותם נובע ממקום חיובי, ההכרה בהם כבני אדם משמעותיים לנו והנכונות להתייחס אליהם ואל מצוקותיהם בסבלנות. אמון גם הוא תנאי בסיסי למערכת יחסים. אנחנו מתכוונים לאמון בסיסי שהאדם איתו בחרנו ללכת בשבילי החיים שם אותנו בראש מעייניו ויעזור לנו בעת צרה. כאשר זה קיים, ניתן לפתח הלאה את מערכת היחסים.

הדדיות

לאחר שביססנו את החשיבות של כבוד ואמון, נדגיש את נושא ההדדיות. כמו שתרצו לקבל כבוד ואמון, כך גם הצד השני צריך ורוצה לקבל אותם. לעיתים קשה לתת אמון, זה קשה שבעתיים במצבים של חיכוכים ומריבות. אלו דווקא הרגעים להזכיר לעצמנו שאחרי ככלות הכל, האדם שמולנו הוא השותף שלנו לחיים ודווקא זה הרגע לתת אמון, לוותר ולנסות לראות את הדברים מנקודת המבט שמנגד. כמו כן, הדדיות היא הדרך שלנו לתת לצד השני את מה שאנחנו היינו רוצים לקבל ממערכת היחסים. כאשר שני בני הזוג שומרים על עיקרון זה, הזוגיות רק מתחזקת.

מערכת יחסים בריאה

תקשורת כנה

לא ניתן להחזיק מערכת זוגיות לאורך זמן ללא תקשורת אמיתית וכנה. נכון, להיות כנים זה לפעמים יותר קשה מלהסתיר את הבעיות והקונפליקטים. לאורך זמן, חוסר כנות רק מעצימה כל בעיה למימדים הרבה יותר גדולים ממה שהיא התחילה. התאמצו תמיד להיות כנים עם בני הזוג שלכם, ממש כמו שהייתם רוצים שהם יהיו איתכם. שימו לב שאין הדבר אומר לנהוג בחוסר טאקט. לא בכל פעם ובכל שיחה צריך להכאיב עם האמת הכואבת. מתי שזה נהיה לא בריא זה רק כאשר יש נושא או בעיה שאיננה מוזכרת לעולם ופשוט מטואטאת אל מתחת לשטיח.

יציאה ממשברים

השאיפה לחיות במערכת זוגיות ללא משברים או מריבות היא ברוב המוחלט של המקרים לא מציאותית. השאיפה היותר מציאותית היא לדעת להתנהל סביב אותם מקרים. לאחר זמן רב ביחד, תוכלו להכיר זה בחולשות של זו ולדעת איך לעבור תקופות יותר קשות ביחד. הראו לצד השני שאתם מתאמצים להבין אותו גם כאשר קיים קונפליקט. נסו להיות אלו שבאים לקראת השני והכי חשוב – תקשרו והציפו את הבעיות באופן ברור, בעיקר בזמן קונפליקט.

 

מערכת יחסים היא מיומנות אשר לוקח זמן ומאמץ בשביל לרכוש כאשר התמורה למאמץ הזה יכולה להיות גדולה ומאד משמעותית.