איך עיצוב הסלון משפיע על מצב הרוח שלנו?

הסלון הוא החדר המרכזי של הבית וככזה אנו צריכים להתייחס לתהליך העיצוב שלו בכובד ראש, וזאת בשל ההשפעה האדירה שיש לעיצוב של הסלון על מצבנו הנפשי. למעשה, מחקרים שנערכו בתחום חקר המוח מצאו כי לחלל מואר יש השפעה משמעותית על רמת ההורמונים, לחץ דם וקצב הלב. בנוסף, גם הצבעים של הסלון משפיעים על מצב הרוח מאחר וצבעים כהים כמו שחור, בורדו ואפור יכולים לעורר תחושה של חרדה ופחד ואילו צבעים בהירים כמו תכלת, צהוב וירוק משרים אווירה רגועה המתקשרת לאסוציאציות נעימות מחיי היום יום. לא רק הצבעים של הסלון קובעים את מצב הרוח אלא גם הריהוט – כאשר המוח חווה עומס חזותי בעקבות ריבוי של פריטים, נוצר מצב של סטרס המשפיע מאוד על היכולת להרגיע את המחשבות כמו גם ליצור סדר וארגון. על כן, תהליך של עיצוב הסלון צריך לקחת בחשבון מספר פרמטרים שבראשם מינימליזם לצד סקלת צבעים ברורה אשר תשפיע לטובה על מצב הרוח. כיצד תעשו את זה? להלן טיפים לביצוע:

 

יצירת לוח השראה

לפני שמתחילים לעצב את הסלון חשוב קודם כל ליצור לוח השראה הכולל את הצבעים של הסלון, הריהוט וכן הטקסטורה אותה תרצו לשלב. שימו לב כי עומס של פריטים עשוי לגרום למתח ולחץ ועל כן העדיפו לנקוט בגישה מינימליסטית ומלוטשת שתספק לכם נחת ושלווה, מאחר והסלון הוא חלל מרכזי בו שוהים לא רק בני המשפחה אלא גם חברים ומכרים. מספר כללים שבעזרתם אפשר לבצע עיצוב סלון מושלם יסייעו לכם לבנות את לוח ההשראה שינחה אתכם, מתוך מטרה ליצור הליך מסודר של עיצוב חדר הסלון.

 

שילוב בין צבעים קרים לצבעים חמים

דרך מצוינת לעצב את הסלון כך שהוא ישרה עליכם רוגע ושלווה יכול להתבצע באמצעות שילוב בין צבעים קרים כמו אפור ושחור לבין צבעים חמים כמו כתום או אדום שהפכו לטרנדיים מאוד בעיצוב סלונים בארץ ובעולם. השילוב בין הצבעים הללו יוצר הרמוניה כמו גם מאפשר ליצור ניגודיות בין החללים השונים בסלון, כך שהתוצאה אותה תקבלו תהיה גם יפה לעין אבל גם כזו שמאפשרת לכם לקבל את שני העולמות באופן שמשפיע מאוד על התחושות והרגשות שלכם בזמן השהות בסלון.

איך עיצוב הסלון משפיע על מצב הרוח שלנו?

 

פינוי חפצים מיותרים

אחת המגמות הבולטות בתחום עיצוב הפנים ועיצוב סלונים בפרט הוא מינימליזם. במקום לבצע רכישה של עוד רהיטים וציוד, פנו את החפצים המיותרים מהסלון. רהיטים משפיעים על מצב הרוח מאחר ועומס של ריהוט יוצר עומס חושי שמשפיע באופן ישיר על מצב הרוח. בנוסף, את הריהוט הישן שכבר קיים אצלכם אפשר ואף רצוי לחדש באמצעות אנשי מקצוע או בשיטת DIY שבמסגרתה ניתן להעניק חיים חדשים לריהוט באמצעות ריפוד וצביעה מחדש. מדובר בטכניקה שגם תחסוך לכם כסף, וגם תאפשר לכם ליצור חיבור רגשי מחודש לריהוט שיש ברשותכם.

 

אביזרי תאורה מעוצבים

לתאורה יש תפקיד משמעותי מאוד בכל הקשור לתהליך של עיצוב הסלון מאחר וחלל מואר יוצר תחושה של אופטימיות ורווחה לעומת חלל חשוך שיכול להכניס ללחץ כמו גם להגביר את תחושת העייפות. חשוב לתכנן את התאורה שלכם מראש בתהליך העיצוב ע"י שימוש באביזרי תאורה מעוצבים הכוללים תאורת תקרה אבל גם תאורה עומדת כמו למשל מנורה עומדת, כל זאת מתוך מטרה ליצור חלל מואר ומזמין. בנוסף, שימוש בלדים יכול לספק לכם תחושה של רוגע ושלווה ועל כן שילוב של מספר סוגים של תאורה מהווה דרך מצוינת ליצור תחושה כיפית ומהנה בסלון.

 

לסיכום, לתהליך עיצוב יש משמעות אדירה מבחינת מצב הרוח. בתקופת הקורונה רבים הבינו את החשיבות של הסלון כמקום מפלט כמו גם מקום של אירוח, ועל כן עיצוב של סלון צריך לקחת בחשבון את הצבעים כמו גם את האביזרים שביחד יוצרים חלל יפהפייה שיעניק לכם ולאורחים שלכם חוויה מקדמת וחיובית, במקום תחושות שליליות וקשות.