איך לשבת ברכב בצורה בריאה?

כיום נראה שכבר יותר ויותר אנשים מבינים את החשיבות של שמירה על הגוף שלנו ועל הבריאות. על כן, אתם בוודאי רואים רבים מסביבכם המקפידים על תזונה מאוזנת ונעזרים בתוספי תזונה, כאלו המקפידים על שגרת כושר גופני קבועה ולא מעט אנשים שבוחרים לוותר על הרגלים מזיקים כמו סטרס בעבודה או עישון סיגריות, ואולי אפילו אתם עושים את הדברים האלו. יחד עם זאת, נראה כי אנשים רבים לא ממש שמים לבריאות שלהם בסיטואציות הכי שגרתיות ונפוצות. רובינו לא מקפידים לישון בצורה נכונה על מזרן איכותי, חלקנו מסתובבים עם כפכפים במהלך היום במקום עם נעליים איכותיות עם תמיכה אורטופדית ראויה וכך הלאה, אבל נראה כי הסיטואציה הכי נפוצה היא ישיבה לא נכונה ברכב שעם הזמן וככל שאנו נוהגים יותר, עשויה לפגוע בבריאות שלנו לטווח הרחוק. על כן, אנו רוצים להסביר את העקרונות החשובים לישיבה נכונה ובריאה ברכב.

בצעו את ההתאמות באופן קבוע

אם יש לכם רכב פרטי, רצוי לעשות את ההתאמות השונות באופן קבוע ושגרתי כל כמה חודשים וכמובן בפעם הראשונה שאתם נכנסים לרכב חדש. אם אתם מעוניינים לבצע השכרת רכב, חשוב לעשות את זה באופן מיידי, כי כנראה זה שנהג לפניכם לא מתאים במידות אליכם בדיוק. אלו הם הצעדים החשובים שצריך לעשות:

גובה הכיסא

רבים לא יודעים כי ניתן להרים את מושב הרכב באמצעות כפתור שלרוב נמצא על המושב משמאל לנהג. הרימו או הורידו את הכיסא כך שכאשר הגב שלכם ישר, הסנטר שלכם נמצא בדיוק מעל להגה. אם אתם מרגישים ששדה הראיה שלכם לא מספיק נקי אפשר להרים אותו עוד טיפה.

המרחק מההגה

הדבר הבא שצריך לבדוק זה המרחק שלכם מההגה. הישיבה צריכה להיות בצורה כזאת שאתם מגיעים לדוושות בקלות יחסית, אבל חשוב שהרגל לא תהיה צמודה מדי כך שלחיצה לא רצונית על אחת מהן תתרחש. הידיים שלכם צריכות להיות ישרות, אבל לא עם מרפקים נעולים לחלוטין. המצב האידיאלי הוא כאשר יש כיפוף קל ביותר.

כיוונון המשענת

כעת, עליכם לכוון את המשענת. יש נטייה ישראלית מאד לשים את המשענת אחורה אבל זאת דרך לא נוחה לנהיגה ובעיקר מאד מסוכנת. מצד שני, גם משענת ישרה לחלוטין בתשעים מעלות היא לא נוחה כלל ומסוכנת. הזווית האידיאלית היא לרוב סביב המאה מעלות.

לאחר כל ההתאמות כוונו את המראה האחורית כך שתראו את כל האובייקטים בבירור.

איך לשבת ברכב בצורה בריאה?

טיפים נוספים לנהיגה

דיברנו על הדרך הנכונה לישיבה וחשוב כאמור לעשות זאת בכל פעם שאתם נכנסים לרכב חדש וכעת אנו רוצים לחלוק טיפים נוספים:

קירור הרכב בקיץ

אם מתאפשר לכם לפני כל נסיעה לאחר שהרכב עמד בשמש בחודשי הקיץ החמים, הפעילו את המזגן מבעוד מועד ופתחו את החלונות כך שהאוויר החם יצא החוצה.

שקלו את האפשרות של מושב אורטופדי

רכב פרטי או השכרה לטווח רחוק? שווה לשקול את האפשרות של רכישת תוסף למושב עם תמיכה אורטופדית, במיוחד אם אתם מבלים שעות ארוכות על ההגה.

עצירות מרובות בנסיעות ארוכות

אם אתם אכן מבלים שעות ארוכות על ההגה מדי יום ונוסעים יותר משעתיים ברצף, אנו ממליצים בחום על עצירה במקום בטוח להתמתחות ושחרור האיברים.

לסיכום

הבריאות שלנו היא חשובה והכי חשוב לזכור לשמור עליה גם ברגעים שנראים כביכול רגילים ולא מסוכנים. הקפידו לשבת בצורה נכונה בכל נסיעה ברכב וכך תשמרו על הגוף שלכם מפני פגיעות. סעו בזהירות!